بازدید تعدادی از اعضای انجمن محیط زیستی سفیران بانگ زمین از مرکز دفن بهداشتی پسماند شهرستان دزفول

ایمان کناری زاده، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری دزفول در حاشیه‌ این بازدید بیان داشت: برای دفن زباله و نخاله شهرستان، محوطه ای به مساحت ۸۰ هکتاری در نظر گرفته شده است

وی گفت: از این مساحت، برای دفن زباله و پسماند شهرستان، محوطه ای به وسعت ۴۵ هکتار، و برای دپوی نخاله ساختمانی، محوطه ای با مساحت ۳۵ هکتار در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری دزفول افزود: با حمایت و توجه خاص مهندس دوائی فر به مرکز دفن بهداشتی پسماند شهرستان و تلاش پرسنل سازمان، اقداماتی شامل اخذ چهار انشعاب برق قوی، حفر چاه آب، بیش از دو هزار متر لوله کشی آب، دیوارکشی و محصور کردن کل محوطه سایت، ایجاد فضای سبز و جلوگیری از ورود زباله گردها تا حد امکان با هزینه بالغ بربیست میلیارد ریال انجام شده است.

کناری زاده، مجهز کردن مرکز دفن بهداشتی پسماند شهرستان دزفول به سیستم اطفا حریق با هزینه بالغ بر دومیلیارد ریال را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و تصیح کرد: با مجهز شدن این مرکز به سیستم اطفای حریق شاهد کاهش قریب به نود درصدی آتش سوزی زباله ها نسبت به سنوات گذشته هستیم.

وی گفت: با تلاشهای صورت گرفته طی قریب به سه ماه، بیش از ۷۰ هزار تن زباله قدیمی دپو شده در محوطه مرکز پاکسازی و مدفون شدند که با پوشش خاکی که بر روی آن انجام دادیم بناست تا فضای سبزی مناسبی بر روی آن ایجاد شود.

کناری زاده افزود: تعداد چهار سلول دفن بهداشتی زباله در محل مرکز دفن طراحی و در حال اجرا هستند و انشاالله تا پایان شهریور ماه جاری، حداقل یکی از آنها به بهره برداری خواهد رسید.

مهندس کناری در پاسخ به این سوال که آیا در محوطه سایت، تفکیک زباله بین زباله های معمولی و عفونی صورت می گیرد یا خیر، گفت: یکی از موضوعاتی که به شدت مورد توجه شهردار محترم و مجموعه سازمان ما است موضوع زباله های عفونی و بیمارستانی است و با حساسیت ویژه ای به صورت روزانه پیگیر این موضوع هستیم و بهمن جهت محوطه ی جداگانه و کاملا محصورشده ای باهمکاری سازمان نظام پزشکی با تعبیه دو دستگاه بی خطر ساز زباله های عفونی و بیمارستانی احداث شده که این زباله ها با نظارت کارشناسان بهداشت بعد از بی خطرسازی در قسمتی جدا از زباله های عادی دفن میشوند.

وی خاطرنشان کرد: علت حساسیت شهردار محترم و سازمان پرخطر بودن این زباله ها برای سلامت شهروندان است.

کناری زاده بیان داشت: یکی دیگر از اقدامات در شرف اجرای سازمان مدیریت پسماند، پاکسازی نخاله های ساختمانی سطح شهر می باشد که مقداری از این نخاله ها که حوالی بیمارستان تازه تاسیس تامین اجتماعی است پاکسازی شده است و با توجه به سرعت و روند این کار انشاالله طی دو ماه آینده همه نخاله های ساختمانی سطح شهر جمع آوری و در محلی که به منظور دپوی آنها در نظر گرفته شده تخلیه می شوند.

وی در انتها از تلاش های انجمن های مردم نهاد محیط زیستی شهرستان که با فرهنگ سازی و تشکیل کمپین های پاکسازی و آموزش تفکیک پسماندها، با سازمان مدیریت پسماند و شهرداری دزفول همکاری می کنند تشکر و قدردانی کرد.

شایان ذکر است در این بازدید برای نخستین بار اعضای انجمن مردم نهاد سفیران بانگ زمین از بخش های مختلف مرکز دفن بهداشتی پسماند شهرستان دزفول بازدید بعمل آوردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *